Młoda policjantka na tropie trupy cyrkowej

Zbrodnia idealna

Małgorzata Rogala prezentuje czytelnikom swoją nową powieść kryminalną “Ostatni skok” (https://www.taniaksiazka.pl/ostatni-skok-malgorzata-rogala-p-1378848.html), w której wraz z młodą, świeżo upieczoną policjantką – Zofią Maciejką, będziemy tropić grupę złodziei biżuterii. Ślady prowadzą do cyrku, który właśnie na kilka dni zatrzymuje się w mieście. Ich spryt okaże się o wiele lepszy niż Zofii, znikną jej z pola widzenia. Traf sprawi, że dwa lata później, w zupełnie innych okolicznościach, w dodatku z morderstwem w tle, ich drogi ponownie się skrzyżują. Dodatkowo Zofia będzie badała nowe włamanie, podczas którego zginęły cenne klejnoty z kolekcji sztuki.

Książka wciąga błyskawicznie, a prezentowane wątki pojawiają się jeden po drugim nie pozwalając, by czytelnik ani na chwilę się znudził. Na uwagę z pewnością zasługuje narracja, która płynnie przechodzi między wydarzeniami, spajając jednocześnie bohaterów powieści. Dwa światy, które mamy okazję tu eksplorować: jubilerski i cyrkowy, są opisane z zachowaniem wielu detali, z prawidłową terminologią i skrótami zawodowymi, dzięki czemu jeszcze silniej nabiera autentyczności. Główny bohater, sprawny akrobata, to również wyjątkowo utalentowany złodziej wyjątkowych, kolorowych diamentów. Posiada rozległą wiedzę w tym zakresie, dlatego nie daje się zrobić na pieniądze i doskonale wie jak dyktować warunki rabunku.

Nieszczęśliwy wypadek

Igor, który po części chciałby pogodzić swoje dwa życia – nieustannej tułaczki z trupą artystyczną i lukratywnych zamówień na diamenty, zmienia się bardzo mocno, gdy poznaje miłość swojego życia. To dla niej chce zrobić tytułowy ostatni skok i ułożyć sobie życie. Okazuje się jednak, że komuś ten pomysł niezwykle się nie podoba. Nieszczęśliwy wypadek sprawia, że dziewczyna nie wróci już na arenę. Zatrudnia się w firmie czyszczącej wieżowce i tam jest świadkiem brutalnego napadu na właścicielkę sklepu jubilerskiego. Wszczęte śledztwo pozwala zbliżyć się do prawdy, kto stoi za tym występkiem, ale nie ominie wątku Igora, który jak już wiemy ma sporo na sumieniu.

Dobrze skrojony kryminał kilkukrotnie pozwala nam se zgubić, wraz ze śledczymi, i na powrót odnaleźć trop. Zakończenie jest nieoczywiste i może pozostawić czytelnika w zdumieniu. Ważnym jest, że wszystkie pomniejsze wątki są poprowadzone drugoplanowo, każdy z nich rozwiązany, nie przyćmiewają głównej fabuły i w żadnym wypadku nie prowadzą do nadmiernego rozciągnięcia objętości książki. Napięcie rozkłada się od pierwszej do ostatniej strony.

Ludzie zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com