Trupa cyrkowa i afera jubilerska w tle

Nowa pani policjant na horyzoncie

Małgorzata Rogala prezentuje nie tylko nową publikację, ale prawdopodobnie pierwszy tom nowej serii ze świeżo upieczoną panią policjant, Zofią Maciejką. “Ostatni skok” opowiada o trupie cyrkowej, a właściwie jej głównym przedstawicielu, Igorze, który poza wyczynami na scenie para się dość niekonwencjonalnym jak na cyrkowca zajęciem – kradnie z pozoru niemożliwe do zdobycia diamenty o różnych, kolorowych odblaskach. Doskonale zna się na sztuce, potrafi wykiwać każdego i wszystkie kradzieże uchodzą mu na sucho. Do sprawy jednej z nich jest oddelegowana właśnie Maciejka, jednak przeciwnik okazuje się sprytniejszy od niej i funkcjonariuszka gubi trop. Zrządzenie losu sprawi, że oboje spotkają się dwa lata później, w podobnych okolicznościach, aczkolwiek nowe będą nosiły znamiona cięższego przestępstwa.

Igor jest oddany swoim przyjaciołom cyrkowcom i przez długi czas nie zastanawia się nad innym życiem. Wszystko zmienia się, gdy poznaje piękną dziewczynę, która przez jakiś czas będzie z nimi występować. Nieszczęśliwy wypadek unieruchomi ją na ponad dwa lata, jednak dzięki determinacji i uporczywej rehabilitacji stanie na nogi. Lęk związany z areną nie pozwoli jej już występować, co trochę skomplikuje jej relację z Igorem. Zatrudni się w firmie, która zajmuje się czyszczeniem okien w drapaczach chmur. Właśnie tam, pewnego dnia, będzie świadkiem wyczynu akrobatycznego, który jak się później okaże będzie zaskakująco podobny do wyczynów jej ukochanego. W dodatku w wyniku kradzieży diamentów z galerii jej właścicielka zostaje ciężko ranna. Czy to możliwe, że jej mężczyzna prowadzi podwójne życie? A jeśli tak, to gdzie lokuje pieniądze z takich grabieży?

Co się odwlecze, to nie uciecze

Autorka w bardzo dokładny sposób wprowadza nas w meandry dwóch niezwiązanych ze sobą profesji: sztuki cyrkowej i jubilerskiej. Poczynione na tę okazję badania i wnikliwa analiza pogłębia wiarygodność powieści. Zakończenie nie należy do sztampowych i trudno się go domyślić przed punktem kulminacyjnym. Na dużą uwagę zasługuje nowa, świeża postać rozwiązująca zagadki – Zofia jest pełna energii, waleczna i posiada ogromne chęci udowodnienia, że nadaje się do zawodu, który wybrała. Potrafi przełknąć porażkę, ale to wcale nie oznacza, że w jakikolwiek sposób się poddaje. W sytuacjach kryzysowych chłodno kalkuluje, umie też dobrze wczuć się w psychikę i motywację przeciwnika. To daje jej dużą przewagę i koniec końców pcha każde śledztwo do przodu.

Ludzie zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com